TIR to częsty widok na polskich drogach. Ich trasa wiedzie przez różnorodny teren – czasem są to autostrady, a niekiedy strome wzniesienia, zaś niesprzyjające warunki pogodowe dodatkowo mogą utrudniać pracę kierowców. Niezależnie jednak od sytuacji, ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

Przygotowanie do jazdy

Kierowca spędza za kółkiem kilka godzin w ciągu dnia. Konieczność ciągłego skupienia uwagi na drodze, zwłaszcza jeśli warunki pogodowe nie ułatwiają całego zadania, powoduje zmęczenie i w efekcie prowadzić może do dekoncentracji. Zatrzymywanie się na krótki nawet odpoczynek to w takiej sytuacji konieczność. Drzemka nie musi trwać długo, ale potrafi znacznie poprawić samopoczucie i często umożliwia kontynuowanie jazdy. Aby relaks był możliwy, warto odwiedzić sklep z częściami do samochodów ciężarowych i kupić akcesoria TIR do kabiny. Wśród nich znaleźć można m. in. zasłony nie przepuszczające promieni słonecznych, które będą szczególnie przydatne w czasie pauzy i zapewnią kierowcy intymność na parkingu.

Stan techniczny bez zarzutu

Do konieczności regularnego serwisowania tirów nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dobry mechanik, który ma doświadczenie w naprawie tego typu pojazdów, będzie w stanie szybko znaleźć ewentualne usterki i naprawić je, zanim doprowadzą do poważniejszych uszkodzeń. Istotne jest również, aby montowane części do tirów miały wysoką jakość – nawet jeśli w tym celu wykorzystywane są zamienniki, muszą one charakteryzować się dużą wytrzymałością. Ponieważ drobne awarie mogą przytrafić się także w drodze, kierowca powinien mieć ze sobą zestaw podstawowych narzędzi, pneumatyczny klucz do kół i podnośnik hydrauliczny.

O bezpieczeństwie podczas jazdy tirem decyduje kilka czynników. Na niektóre z nich kierowca nie ma wpływu, jednak odpowiednie przygotowanie do jazdy, regularne sprawdzanie tanu technicznego ciężarówki i zachowanie ostrożności oraz zdrowego rozsądku znacznie ograniczają ryzyko groźnych wypadków.